հիմնադրվել
Armenian
Alternative forms
- հիմնադրուել (himnadruel), հիմնադրւել (himnadrwel) — traditional orthography spelling
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [himnɑdəɾˈvel]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [himnɑtʰəɾˈvel]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | հիմնադրվել (himnadrvel) | imperfective converb | հիմնադրվում (himnadrvum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | — | simultaneous converb | հիմնադրվելիս (himnadrvelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | հիմնադրվել (himnadrvel) | ||||
| aorist stem | հիմնադրվ- (himnadrv-) | future converb I | հիմնադրվելու (himnadrvelu) | ||||
| resultative participle | հիմնադրված (himnadrvac) | future converb II | հիմնադրվելիք (himnadrvelikʿ) | ||||
| subject participle | հիմնադրվող (himnadrvoġ) | connegative converb | հիմնադրվի (himnadrvi) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | հիմնադրվում եմ (himnadrvum em) | հիմնադրվում ես (himnadrvum es) | հիմնադրվում է (himnadrvum ē) | հիմնադրվում ենք (himnadrvum enkʿ) | հիմնադրվում եք (himnadrvum ekʿ) | հիմնադրվում են (himnadrvum en) | |
| past imperfective | հիմնադրվում էի (himnadrvum ēi) | հիմնադրվում էիր (himnadrvum ēir) | հիմնադրվում էր (himnadrvum ēr) | հիմնադրվում էինք (himnadrvum ēinkʿ) | հիմնադրվում էիք (himnadrvum ēikʿ) | հիմնադրվում էին (himnadrvum ēin) | |
| future | հիմնադրվելու եմ (himnadrvelu em) | հիմնադրվելու ես (himnadrvelu es) | հիմնադրվելու է (himnadrvelu ē) | հիմնադրվելու ենք (himnadrvelu enkʿ) | հիմնադրվելու եք (himnadrvelu ekʿ) | հիմնադրվելու են (himnadrvelu en) | |
| past future | հիմնադրվելու էի (himnadrvelu ēi) | հիմնադրվելու էիր (himnadrvelu ēir) | հիմնադրվելու էր (himnadrvelu ēr) | հիմնադրվելու էինք (himnadrvelu ēinkʿ) | հիմնադրվելու էիք (himnadrvelu ēikʿ) | հիմնադրվելու էին (himnadrvelu ēin) | |
| present perfect | հիմնադրվել եմ (himnadrvel em) | հիմնադրվել ես (himnadrvel es) | հիմնադրվել է (himnadrvel ē) | հիմնադրվել ենք (himnadrvel enkʿ) | հիմնադրվել եք (himnadrvel ekʿ) | հիմնադրվել են (himnadrvel en) | |
| pluperfect | հիմնադրվել էի (himnadrvel ēi) | հիմնադրվել էիր (himnadrvel ēir) | հիմնադրվել էր (himnadrvel ēr) | հիմնադրվել էինք (himnadrvel ēinkʿ) | հիմնադրվել էիք (himnadrvel ēikʿ) | հիմնադրվել էին (himnadrvel ēin) | |
| aorist (past perfective) | հիմնադրվեցի, հիմնադրվի* (himnadrvecʿi, himnadrvi*) | հիմնադրվեցիր, հիմնադրվիր* (himnadrvecʿir, himnadrvir*) | հիմնադրվեց (himnadrvecʿ) | հիմնադրվեցինք, հիմնադրվինք* (himnadrvecʿinkʿ, himnadrvinkʿ*) | հիմնադրվեցիք, հիմնադրվիք* (himnadrvecʿikʿ, himnadrvikʿ*) | հիմնադրվեցին, հիմնադրվին* (himnadrvecʿin, himnadrvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | հիմնադրվեմ (himnadrvem) | հիմնադրվես (himnadrves) | հիմնադրվի (himnadrvi) | հիմնադրվենք (himnadrvenkʿ) | հիմնադրվեք (himnadrvekʿ) | հիմնադրվեն (himnadrven) | |
| past | հիմնադրվեի (himnadrvei) | հիմնադրվեիր (himnadrveir) | հիմնադրվեր (himnadrver) | հիմնադրվեինք (himnadrveinkʿ) | հիմնադրվեիք (himnadrveikʿ) | հիմնադրվեին (himnadrvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կհիմնադրվեմ (khimnadrvem) | կհիմնադրվես (khimnadrves) | կհիմնադրվի (khimnadrvi) | կհիմնադրվենք (khimnadrvenkʿ) | կհիմնադրվեք (khimnadrvekʿ) | կհիմնադրվեն (khimnadrven) | |
| past | կհիմնադրվեի (khimnadrvei) | կհիմնադրվեիր (khimnadrveir) | կհիմնադրվեր (khimnadrver) | կհիմնադրվեինք (khimnadrveinkʿ) | կհիմնադրվեիք (khimnadrveikʿ) | կհիմնադրվեին (khimnadrvein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | հիմնադրվի՛ր, հիմնադրվի՛* (himnadrvír, himnadrví*) | — | — | հիմնադրվե՛ք, հիմնադրվեցե՛ք** (himnadrvékʿ, himnadrvecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չհիմնադրվել (čʿhimnadrvel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չհիմնադրված (čʿhimnadrvac) | ||||||
| subject participle | չհիմնադրվող (čʿhimnadrvoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ հիմնադրվում (čʿem himnadrvum) | չես հիմնադրվում (čʿes himnadrvum) | չի հիմնադրվում (čʿi himnadrvum) | չենք հիմնադրվում (čʿenkʿ himnadrvum) | չեք հիմնադրվում (čʿekʿ himnadrvum) | չեն հիմնադրվում (čʿen himnadrvum) | |
| past imperfective | չէի հիմնադրվում (čʿēi himnadrvum) | չէիր հիմնադրվում (čʿēir himnadrvum) | չէր հիմնադրվում (čʿēr himnadrvum) | չէինք հիմնադրվում (čʿēinkʿ himnadrvum) | չէիք հիմնադրվում (čʿēikʿ himnadrvum) | չէին հիմնադրվում (čʿēin himnadrvum) | |
| future | չեմ հիմնադրվելու (čʿem himnadrvelu) | չես հիմնադրվելու (čʿes himnadrvelu) | չի հիմնադրվելու (čʿi himnadrvelu) | չենք հիմնադրվելու (čʿenkʿ himnadrvelu) | չեք հիմնադրվելու (čʿekʿ himnadrvelu) | չեն հիմնադրվելու (čʿen himnadrvelu) | |
| past future | չէի հիմնադրվելու (čʿēi himnadrvelu) | չէիր հիմնադրվելու (čʿēir himnadrvelu) | չէր հիմնադրվելու (čʿēr himnadrvelu) | չէինք հիմնադրվելու (čʿēinkʿ himnadrvelu) | չէիք հիմնադրվելու (čʿēikʿ himnadrvelu) | չէին հիմնադրվելու (čʿēin himnadrvelu) | |
| present perfect | չեմ հիմնադրվել (čʿem himnadrvel) | չես հիմնադրվել (čʿes himnadrvel) | չի հիմնադրվել (čʿi himnadrvel) | չենք հիմնադրվել (čʿenkʿ himnadrvel) | չեք հիմնադրվել (čʿekʿ himnadrvel) | չեն հիմնադրվել (čʿen himnadrvel) | |
| pluperfect | չէի հիմնադրվել (čʿēi himnadrvel) | չէիր հիմնադրվել (čʿēir himnadrvel) | չէր հիմնադրվել (čʿēr himnadrvel) | չէինք հիմնադրվել (čʿēinkʿ himnadrvel) | չէիք հիմնադրվել (čʿēikʿ himnadrvel) | չէին հիմնադրվել (čʿēin himnadrvel) | |
| aorist (past perfective) | չհիմնադրվեցի, չհիմնադրվի* (čʿhimnadrvecʿi, čʿhimnadrvi*) | չհիմնադրվեցիր, չհիմնադրվիր* (čʿhimnadrvecʿir, čʿhimnadrvir*) | չհիմնադրվեց (čʿhimnadrvecʿ) | չհիմնադրվեցինք, չհիմնադրվինք* (čʿhimnadrvecʿinkʿ, čʿhimnadrvinkʿ*) | չհիմնադրվեցիք, չհիմնադրվիք* (čʿhimnadrvecʿikʿ, čʿhimnadrvikʿ*) | չհիմնադրվեցին, չհիմնադրվին* (čʿhimnadrvecʿin, čʿhimnadrvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չհիմնադրվեմ (čʿhimnadrvem) | չհիմնադրվես (čʿhimnadrves) | չհիմնադրվի (čʿhimnadrvi) | չհիմնադրվենք (čʿhimnadrvenkʿ) | չհիմնադրվեք (čʿhimnadrvekʿ) | չհիմնադրվեն (čʿhimnadrven) | |
| past | չհիմնադրվեի (čʿhimnadrvei) | չհիմնադրվեիր (čʿhimnadrveir) | չհիմնադրվեր (čʿhimnadrver) | չհիմնադրվեինք (čʿhimnadrveinkʿ) | չհիմնադրվեիք (čʿhimnadrveikʿ) | չհիմնադրվեին (čʿhimnadrvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ հիմնադրվի (čʿem himnadrvi) | չես հիմնադրվի (čʿes himnadrvi) | չի հիմնադրվի (čʿi himnadrvi) | չենք հիմնադրվի (čʿenkʿ himnadrvi) | չեք հիմնադրվի (čʿekʿ himnadrvi) | չեն հիմնադրվի (čʿen himnadrvi) | |
| past | չէի հիմնադրվի (čʿēi himnadrvi) | չէիր հիմնադրվի (čʿēir himnadrvi) | չէր հիմնադրվի (čʿēr himnadrvi) | չէինք հիմնադրվի (čʿēinkʿ himnadrvi) | չէիք հիմնադրվի (čʿēikʿ himnadrvi) | չէին հիմնադրվի (čʿēin himnadrvi) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ հիմնադրվիր, մի՛ հիմնադրվի* (mí himnadrvir, mí himnadrvi*) | — | — | մի՛ հիմնադրվեք, մի՛ հիմնադրվեցեք** (mí himnadrvekʿ, mí himnadrvecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | հիմնադրվել (himnadrvel) | |||
| dative | հիմնադրվելու (himnadrvelu) | |||
| ablative | հիմնադրվելուց (himnadrvelucʿ) | |||
| instrumental | հիմնադրվելով (himnadrvelov) | |||
| locative | հիմնադրվելում (himnadrvelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | հիմնադրվելը/հիմնադրվելն (himnadrvelə/himnadrveln) | |||
| dative | հիմնադրվելուն (himnadrvelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | հիմնադրվելս (himnadrvels) | |||
| dative | հիմնադրվելուս (himnadrvelus) | |||
| ablative | հիմնադրվելուցս (himnadrvelucʿs) | |||
| instrumental | հիմնադրվելովս (himnadrvelovs) | |||
| locative | հիմնադրվելումս (himnadrvelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | հիմնադրվելդ (himnadrveld) | |||
| dative | հիմնադրվելուդ (himnadrvelud) | |||
| ablative | հիմնադրվելուցդ (himnadrvelucʿd) | |||
| instrumental | հիմնադրվելովդ (himnadrvelovd) | |||
| locative | հիմնադրվելումդ (himnadrvelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.