ապահովվել
Armenian
Pronunciation
Audio (file) - (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [ɑpɑhoˈvːel]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [ɑbɑhoˈvːel]
Inflection
plain -el conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | ապահովվել (apahovvel) | imperfective converb | ապահովվում (apahovvum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | — | simultaneous converb | ապահովվելիս (apahovvelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | ապահովվել (apahovvel) | ||||
| aorist stem | ապահովվ- (apahovv-) | future converb I | ապահովվելու (apahovvelu) | ||||
| resultative participle | ապահովված (apahovvac) | future converb II | ապահովվելիք (apahovvelikʿ) | ||||
| subject participle | ապահովվող (apahovvoġ) | connegative converb | ապահովվի (apahovvi) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | ապահովվում եմ (apahovvum em) | ապահովվում ես (apahovvum es) | ապահովվում է (apahovvum ē) | ապահովվում ենք (apahovvum enkʿ) | ապահովվում եք (apahovvum ekʿ) | ապահովվում են (apahovvum en) | |
| past imperfective | ապահովվում էի (apahovvum ēi) | ապահովվում էիր (apahovvum ēir) | ապահովվում էր (apahovvum ēr) | ապահովվում էինք (apahovvum ēinkʿ) | ապահովվում էիք (apahovvum ēikʿ) | ապահովվում էին (apahovvum ēin) | |
| future | ապահովվելու եմ (apahovvelu em) | ապահովվելու ես (apahovvelu es) | ապահովվելու է (apahovvelu ē) | ապահովվելու ենք (apahovvelu enkʿ) | ապահովվելու եք (apahovvelu ekʿ) | ապահովվելու են (apahovvelu en) | |
| past future | ապահովվելու էի (apahovvelu ēi) | ապահովվելու էիր (apahovvelu ēir) | ապահովվելու էր (apahovvelu ēr) | ապահովվելու էինք (apahovvelu ēinkʿ) | ապահովվելու էիք (apahovvelu ēikʿ) | ապահովվելու էին (apahovvelu ēin) | |
| present perfect | ապահովվել եմ (apahovvel em) | ապահովվել ես (apahovvel es) | ապահովվել է (apahovvel ē) | ապահովվել ենք (apahovvel enkʿ) | ապահովվել եք (apahovvel ekʿ) | ապահովվել են (apahovvel en) | |
| pluperfect | ապահովվել էի (apahovvel ēi) | ապահովվել էիր (apahovvel ēir) | ապահովվել էր (apahovvel ēr) | ապահովվել էինք (apahovvel ēinkʿ) | ապահովվել էիք (apahovvel ēikʿ) | ապահովվել էին (apahovvel ēin) | |
| aorist (past perfective) | ապահովվեցի, ապահովվի* (apahovvecʿi, apahovvi*) | ապահովվեցիր, ապահովվիր* (apahovvecʿir, apahovvir*) | ապահովվեց (apahovvecʿ) | ապահովվեցինք, ապահովվինք* (apahovvecʿinkʿ, apahovvinkʿ*) | ապահովվեցիք, ապահովվիք* (apahovvecʿikʿ, apahovvikʿ*) | ապահովվեցին, ապահովվին* (apahovvecʿin, apahovvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | ապահովվեմ (apahovvem) | ապահովվես (apahovves) | ապահովվի (apahovvi) | ապահովվենք (apahovvenkʿ) | ապահովվեք (apahovvekʿ) | ապահովվեն (apahovven) | |
| past | ապահովվեի (apahovvei) | ապահովվեիր (apahovveir) | ապահովվեր (apahovver) | ապահովվեինք (apahovveinkʿ) | ապահովվեիք (apahovveikʿ) | ապահովվեին (apahovvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կապահովվեմ (kapahovvem) | կապահովվես (kapahovves) | կապահովվի (kapahovvi) | կապահովվենք (kapahovvenkʿ) | կապահովվեք (kapahovvekʿ) | կապահովվեն (kapahovven) | |
| past | կապահովվեի (kapahovvei) | կապահովվեիր (kapahovveir) | կապահովվեր (kapahovver) | կապահովվեինք (kapahovveinkʿ) | կապահովվեիք (kapahovveikʿ) | կապահովվեին (kapahovvein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | ապահովվի՛ր, ապահովվի՛* (apahovvír, apahovví*) | — | — | ապահովվե՛ք, ապահովվեցե՛ք** (apahovvékʿ, apahovvecʿékʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
plain -el negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չապահովվել (čʿapahovvel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չապահովված (čʿapahovvac) | ||||||
| subject participle | չապահովվող (čʿapahovvoġ) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ ապահովվում (čʿem apahovvum) | չես ապահովվում (čʿes apahovvum) | չի ապահովվում (čʿi apahovvum) | չենք ապահովվում (čʿenkʿ apahovvum) | չեք ապահովվում (čʿekʿ apahovvum) | չեն ապահովվում (čʿen apahovvum) | |
| past imperfective | չէի ապահովվում (čʿēi apahovvum) | չէիր ապահովվում (čʿēir apahovvum) | չէր ապահովվում (čʿēr apahovvum) | չէինք ապահովվում (čʿēinkʿ apahovvum) | չէիք ապահովվում (čʿēikʿ apahovvum) | չէին ապահովվում (čʿēin apahovvum) | |
| future | չեմ ապահովվելու (čʿem apahovvelu) | չես ապահովվելու (čʿes apahovvelu) | չի ապահովվելու (čʿi apahovvelu) | չենք ապահովվելու (čʿenkʿ apahovvelu) | չեք ապահովվելու (čʿekʿ apahovvelu) | չեն ապահովվելու (čʿen apahovvelu) | |
| past future | չէի ապահովվելու (čʿēi apahovvelu) | չէիր ապահովվելու (čʿēir apahovvelu) | չէր ապահովվելու (čʿēr apahovvelu) | չէինք ապահովվելու (čʿēinkʿ apahovvelu) | չէիք ապահովվելու (čʿēikʿ apahovvelu) | չէին ապահովվելու (čʿēin apahovvelu) | |
| present perfect | չեմ ապահովվել (čʿem apahovvel) | չես ապահովվել (čʿes apahovvel) | չի ապահովվել (čʿi apahovvel) | չենք ապահովվել (čʿenkʿ apahovvel) | չեք ապահովվել (čʿekʿ apahovvel) | չեն ապահովվել (čʿen apahovvel) | |
| pluperfect | չէի ապահովվել (čʿēi apahovvel) | չէիր ապահովվել (čʿēir apahovvel) | չէր ապահովվել (čʿēr apahovvel) | չէինք ապահովվել (čʿēinkʿ apahovvel) | չէիք ապահովվել (čʿēikʿ apahovvel) | չէին ապահովվել (čʿēin apahovvel) | |
| aorist (past perfective) | չապահովվեցի, չապահովվի* (čʿapahovvecʿi, čʿapahovvi*) | չապահովվեցիր, չապահովվիր* (čʿapahovvecʿir, čʿapahovvir*) | չապահովվեց (čʿapahovvecʿ) | չապահովվեցինք, չապահովվինք* (čʿapahovvecʿinkʿ, čʿapahovvinkʿ*) | չապահովվեցիք, չապահովվիք* (čʿapahovvecʿikʿ, čʿapahovvikʿ*) | չապահովվեցին, չապահովվին* (čʿapahovvecʿin, čʿapahovvin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չապահովվեմ (čʿapahovvem) | չապահովվես (čʿapahovves) | չապահովվի (čʿapahovvi) | չապահովվենք (čʿapahovvenkʿ) | չապահովվեք (čʿapahovvekʿ) | չապահովվեն (čʿapahovven) | |
| past | չապահովվեի (čʿapahovvei) | չապահովվեիր (čʿapahovveir) | չապահովվեր (čʿapahovver) | չապահովվեինք (čʿapahovveinkʿ) | չապահովվեիք (čʿapahovveikʿ) | չապահովվեին (čʿapahovvein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ ապահովվի (čʿem apahovvi) | չես ապահովվի (čʿes apahovvi) | չի ապահովվի (čʿi apahovvi) | չենք ապահովվի (čʿenkʿ apahovvi) | չեք ապահովվի (čʿekʿ apahovvi) | չեն ապահովվի (čʿen apahovvi) | |
| past | չէի ապահովվի (čʿēi apahovvi) | չէիր ապահովվի (čʿēir apahovvi) | չէր ապահովվի (čʿēr apahovvi) | չէինք ապահովվի (čʿēinkʿ apahovvi) | չէիք ապահովվի (čʿēikʿ apahovvi) | չէին ապահովվի (čʿēin apahovvi) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ ապահովվիր, մի՛ ապահովվի* (mí apahovvir, mí apahovvi*) | — | — | մի՛ ապահովվեք, մի՛ ապահովվեցեք** (mí apahovvekʿ, mí apahovvecʿekʿ**) | — | ||
| *colloquial **dated | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | ապահովվել (apahovvel) | |||
| dative | ապահովվելու (apahovvelu) | |||
| ablative | ապահովվելուց (apahovvelucʿ) | |||
| instrumental | ապահովվելով (apahovvelov) | |||
| locative | ապահովվելում (apahovvelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | ապահովվելը/ապահովվելն (apahovvelə/apahovveln) | |||
| dative | ապահովվելուն (apahovvelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | ապահովվելս (apahovvels) | |||
| dative | ապահովվելուս (apahovvelus) | |||
| ablative | ապահովվելուցս (apahovvelucʿs) | |||
| instrumental | ապահովվելովս (apahovvelovs) | |||
| locative | ապահովվելումս (apahovvelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | ապահովվելդ (apahovveld) | |||
| dative | ապահովվելուդ (apahovvelud) | |||
| ablative | ապահովվելուցդ (apahovvelucʿd) | |||
| instrumental | ապահովվելովդ (apahovvelovd) | |||
| locative | ապահովվելումդ (apahovvelumd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.