ապահովեցնել
Armenian
Pronunciation
Audio (file) - (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [ɑpɑhɔvɛt͡sʰˈnɛl]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [ɑbɑhɔvɛt͡sʰəˈnɛl]
Inflection
causative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | ապահովեցնել (apahovecʿnel) | imperfective converb | ապահովեցնում (apahovecʿnum) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | ապահովեցվել (apahovecʿvel) | simultaneous converb | ապահովեցնելիս (apahovecʿnelis) | ||||
| causative | — | perfective converb | ապահովեցրել (apahovecʿrel) | ||||
| aorist stem | ապահովեցր- (apahovecʿr-) | future converb I | ապահովեցնելու (apahovecʿnelu) | ||||
| resultative participle | ապահովեցրած (apahovecʿrac) | future converb II | ապահովեցնելիք (apahovecʿnelikʿ) | ||||
| subject participle | ապահովեցնող (apahovecʿnoł) | connegative converb | ապահովեցնի (apahovecʿni) | ||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | ապահովեցնում եմ (apahovecʿnum em) | ապահովեցնում ես (apahovecʿnum es) | ապահովեցնում է (apahovecʿnum ē) | ապահովեցնում ենք (apahovecʿnum enkʿ) | ապահովեցնում եք (apahovecʿnum ekʿ) | ապահովեցնում են (apahovecʿnum en) | |
| past imperfective | ապահովեցնում էի (apahovecʿnum ēi) | ապահովեցնում էիր (apahovecʿnum ēir) | ապահովեցնում էր (apahovecʿnum ēr) | ապահովեցնում էինք (apahovecʿnum ēinkʿ) | ապահովեցնում էիք (apahovecʿnum ēikʿ) | ապահովեցնում էին (apahovecʿnum ēin) | |
| future | ապահովեցնելու եմ (apahovecʿnelu em) | ապահովեցնելու ես (apahovecʿnelu es) | ապահովեցնելու է (apahovecʿnelu ē) | ապահովեցնելու ենք (apahovecʿnelu enkʿ) | ապահովեցնելու եք (apahovecʿnelu ekʿ) | ապահովեցնելու են (apahovecʿnelu en) | |
| past future | ապահովեցնելու էի (apahovecʿnelu ēi) | ապահովեցնելու էիր (apahovecʿnelu ēir) | ապահովեցնելու էր (apahovecʿnelu ēr) | ապահովեցնելու էինք (apahovecʿnelu ēinkʿ) | ապահովեցնելու էիք (apahovecʿnelu ēikʿ) | ապահովեցնելու էին (apahovecʿnelu ēin) | |
| present perfect | ապահովեցրել եմ (apahovecʿrel em) | ապահովեցրել ես (apahovecʿrel es) | ապահովեցրել է (apahovecʿrel ē) | ապահովեցրել ենք (apahovecʿrel enkʿ) | ապահովեցրել եք (apahovecʿrel ekʿ) | ապահովեցրել են (apahovecʿrel en) | |
| pluperfect | ապահովեցրել էի (apahovecʿrel ēi) | ապահովեցրել էիր (apahovecʿrel ēir) | ապահովեցրել էր (apahovecʿrel ēr) | ապահովեցրել էինք (apahovecʿrel ēinkʿ) | ապահովեցրել էիք (apahovecʿrel ēikʿ) | ապահովեցրել էին (apahovecʿrel ēin) | |
| aorist (past perfective) | ապահովեցրի, ապահովեցրեցի* (apahovecʿri, apahovecʿrecʿi*) | ապահովեցրիր, ապահովեցրեցիր* (apahovecʿrir, apahovecʿrecʿir*) | ապահովեցրեց (apahovecʿrecʿ) | ապահովեցրինք, ապահովեցրեցինք* (apahovecʿrinkʿ, apahovecʿrecʿinkʿ*) | ապահովեցրիք, ապահովեցրեցիք* (apahovecʿrikʿ, apahovecʿrecʿikʿ*) | ապահովեցրին, ապահովեցրեցին* (apahovecʿrin, apahovecʿrecʿin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | ապահովեցնեմ (apahovecʿnem) | ապահովեցնես (apahovecʿnes) | ապահովեցնի (apahovecʿni) | ապահովեցնենք (apahovecʿnenkʿ) | ապահովեցնեք (apahovecʿnekʿ) | ապահովեցնեն (apahovecʿnen) | |
| past | ապահովեցնեի (apahovecʿnei) | ապահովեցնեիր (apahovecʿneir) | ապահովեցներ (apahovecʿner) | ապահովեցնեինք (apahovecʿneinkʿ) | ապահովեցնեիք (apahovecʿneikʿ) | ապահովեցնեին (apahovecʿnein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | կապահովեցնեմ (kapahovecʿnem) | կապահովեցնես (kapahovecʿnes) | կապահովեցնի (kapahovecʿni) | կապահովեցնենք (kapahovecʿnenkʿ) | կապահովեցնեք (kapahovecʿnekʿ) | կապահովեցնեն (kapahovecʿnen) | |
| past | կապահովեցնեի (kapahovecʿnei) | կապահովեցնեիր (kapahovecʿneir) | կապահովեցներ (kapahovecʿner) | կապահովեցնեինք (kapahovecʿneinkʿ) | կապահովեցնեիք (kapahovecʿneikʿ) | կապահովեցնեին (kapahovecʿnein) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | ապահովեցրո՛ւ, ապահովեցրա՛* (apahovecʿrú, apahovecʿrá*) | — | — | ապահովեցրե՛ք (apahovecʿrékʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
causative negative conjugation (Eastern Armenian)
| infinitive | չապահովեցնել (čʿapahovecʿnel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չապահովեցրած (čʿapahovecʿrac) | ||||||
| subject participle | չապահովեցնող (čʿapahovecʿnoł) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չեմ ապահովեցնում (čʿem apahovecʿnum) | չես ապահովեցնում (čʿes apahovecʿnum) | չի ապահովեցնում (čʿi apahovecʿnum) | չենք ապահովեցնում (čʿenkʿ apahovecʿnum) | չեք ապահովեցնում (čʿekʿ apahovecʿnum) | չեն ապահովեցնում (čʿen apahovecʿnum) | |
| past imperfective | չէի ապահովեցնում (čʿēi apahovecʿnum) | չէիր ապահովեցնում (čʿēir apahovecʿnum) | չէր ապահովեցնում (čʿēr apahovecʿnum) | չէինք ապահովեցնում (čʿēinkʿ apahovecʿnum) | չէիք ապահովեցնում (čʿēikʿ apahovecʿnum) | չէին ապահովեցնում (čʿēin apahovecʿnum) | |
| future | չեմ ապահովեցնելու (čʿem apahovecʿnelu) | չես ապահովեցնելու (čʿes apahovecʿnelu) | չի ապահովեցնելու (čʿi apahovecʿnelu) | չենք ապահովեցնելու (čʿenkʿ apahovecʿnelu) | չեք ապահովեցնելու (čʿekʿ apahovecʿnelu) | չեն ապահովեցնելու (čʿen apahovecʿnelu) | |
| past future | չէի ապահովեցնելու (čʿēi apahovecʿnelu) | չէիր ապահովեցնելու (čʿēir apahovecʿnelu) | չէր ապահովեցնելու (čʿēr apahovecʿnelu) | չէինք ապահովեցնելու (čʿēinkʿ apahovecʿnelu) | չէիք ապահովեցնելու (čʿēikʿ apahovecʿnelu) | չէին ապահովեցնելու (čʿēin apahovecʿnelu) | |
| present perfect | չեմ ապահովեցրել (čʿem apahovecʿrel) | չես ապահովեցրել (čʿes apahovecʿrel) | չի ապահովեցրել (čʿi apahovecʿrel) | չենք ապահովեցրել (čʿenkʿ apahovecʿrel) | չեք ապահովեցրել (čʿekʿ apahovecʿrel) | չեն ապահովեցրել (čʿen apahovecʿrel) | |
| pluperfect | չէի ապահովեցրել (čʿēi apahovecʿrel) | չէիր ապահովեցրել (čʿēir apahovecʿrel) | չէր ապահովեցրել (čʿēr apahovecʿrel) | չէինք ապահովեցրել (čʿēinkʿ apahovecʿrel) | չէիք ապահովեցրել (čʿēikʿ apahovecʿrel) | չէին ապահովեցրել (čʿēin apahovecʿrel) | |
| aorist (past perfective) | չապահովեցրի, չապահովեցրեցի* (čʿapahovecʿri, čʿapahovecʿrecʿi*) | չապահովեցրիր, չապահովեցրեցիր* (čʿapahovecʿrir, čʿapahovecʿrecʿir*) | չապահովեցրեց (čʿapahovecʿrecʿ) | չապահովեցրինք, չապահովեցրեցինք* (čʿapahovecʿrinkʿ, čʿapahovecʿrecʿinkʿ*) | չապահովեցրիք, չապահովեցրեցիք* (čʿapahovecʿrikʿ, čʿapahovecʿrecʿikʿ*) | չապահովեցրին, չապահովեցրեցին* (čʿapahovecʿrin, čʿapahovecʿrecʿin*) | |
| subjunctive | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| present | չապահովեցնեմ (čʿapahovecʿnem) | չապահովեցնես (čʿapahovecʿnes) | չապահովեցնի (čʿapahovecʿni) | չապահովեցնենք (čʿapahovecʿnenkʿ) | չապահովեցնեք (čʿapahovecʿnekʿ) | չապահովեցնեն (čʿapahovecʿnen) | |
| past | չապահովեցնեի (čʿapahovecʿnei) | չապահովեցնեիր (čʿapahovecʿneir) | չապահովեցներ (čʿapahovecʿner) | չապահովեցնեինք (čʿapahovecʿneinkʿ) | չապահովեցնեիք (čʿapahovecʿneikʿ) | չապահովեցնեին (čʿapahovecʿnein) | |
| conditional | ես | դու | նա | մենք | դուք | նրանք | |
| future | չեմ ապահովեցնի (čʿem apahovecʿni) | չես ապահովեցնի (čʿes apahovecʿni) | չի ապահովեցնի (čʿi apahovecʿni) | չենք ապահովեցնի (čʿenkʿ apahovecʿni) | չեք ապահովեցնի (čʿekʿ apahovecʿni) | չեն ապահովեցնի (čʿen apahovecʿni) | |
| past | չէի ապահովեցնի (čʿēi apahovecʿni) | չէիր ապահովեցնի (čʿēir apahovecʿni) | չէր ապահովեցնի (čʿēr apahovecʿni) | չէինք ապահովեցնի (čʿēinkʿ apahovecʿni) | չէիք ապահովեցնի (čʿēikʿ apahovecʿni) | չէին ապահովեցնի (čʿēin apahovecʿni) | |
| imperative | — | (դու) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ ապահովեցրու, մի՛ ապահովեցրա* (mí apahovecʿru, mí apahovecʿra*) | — | — | մի՛ ապահովեցրեք (mí apahovecʿrekʿ) | — | ||
| *colloquial | |||||||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | ապահովեցնել (apahovecʿnel) | |||
| dative | ապահովեցնելու (apahovecʿnelu) | |||
| ablative | ապահովեցնելուց (apahovecʿnelucʿ) | |||
| instrumental | ապահովեցնելով (apahovecʿnelov) | |||
| locative | ապահովեցնելում (apahovecʿnelum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | ապահովեցնելը/ապահովեցնելն (apahovecʿnelə/apahovecʿneln) | |||
| dative | ապահովեցնելուն (apahovecʿnelun) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | ապահովեցնելս (apahovecʿnels) | |||
| dative | ապահովեցնելուս (apahovecʿnelus) | |||
| ablative | ապահովեցնելուցս (apahovecʿnelucʿs) | |||
| instrumental | ապահովեցնելովս (apahovecʿnelovs) | |||
| locative | ապահովեցնելումս (apahovecʿnelums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | ապահովեցնելդ (apahovecʿneld) | |||
| dative | ապահովեցնելուդ (apahovecʿnelud) | |||
| ablative | ապահովեցնելուցդ (apahovecʿnelucʿd) | |||
| instrumental | ապահովեցնելովդ (apahovecʿnelovd) | |||
| locative | ապահովեցնելումդ (apahovecʿnelumd) | |||
causative conjugation (Western Armenian)
| infinitive | ապահովեցնել (apahovecʿnel) | evidential participle | ապահովեցուցեր (apahovecʿucʿer) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| passive | ապահովեցուիլ (apahovecʿuil) | future converb 1 | ապահովեցնելու (apahovecʿnelu) | ||||
| causative | — | future converb 2 | ապահովեցնելիք (apahovecʿnelikʿ) | ||||
| aorist stem | ապահովեցուց- (apahovecʿucʿ-) | connegative converb (present) | ապահովեցներ (apahovecʿner) | ||||
| resultative participle | ապահովեցուցած (apahovecʿucʿac) | connegative converb (past imperfect) | ապահովեցներ (apahovecʿner) | ||||
| subject participle | ապահովեցնող (apahovecʿnoł) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դուն | ան | մենք | դուք | անոնք | |
| present | կ՚ապահովեցնեմ (k’apahovecʿnem) | կ՚ապահովեցնես (k’apahovecʿnes) | կ՚ապահովեցնէ (k’apahovecʿnē) | կ՚ապահովեցնենք (k’apahovecʿnenkʿ) | կ՚ապահովեցնէք (k’apahovecʿnēkʿ) | կ՚ապահովեցնեն (k’apahovecʿnen) | |
| past imperfective | կ՚ապահովեցնէի (k’apahovecʿnēi) | կ՚ապահովեցնէիր (k’apahovecʿnēir) | կ՚ապահովեցնէր (k’apahovecʿnēr) | կ՚ապահովեցնէինք (k’apahovecʿnēinkʿ) | կ՚ապահովեցնէիք (k’apahovecʿnēikʿ) | կ՚ապահովեցնէին (k’apahovecʿnēin) | |
| future | պիտի ապահովեցնեմ (piti apahovecʿnem) | պիտի ապահովեցնես (piti apahovecʿnes) | պիտի ապահովեցնէ (piti apahovecʿnē) | պիտի ապահովեցնենք (piti apahovecʿnenkʿ) | պիտի ապահովեցնէք (piti apahovecʿnēkʿ) | պիտի ապահովեցնեն (piti apahovecʿnen) | |
| past future | պիտի ապահովեցնէի (piti apahovecʿnēi) | պիտի ապահովեցնէիր (piti apahovecʿnēir) | պիտի ապահովեցնէր (piti apahovecʿnēr) | պիտի ապահովեցնէինք (piti apahovecʿnēinkʿ) | պիտի ապահովեցնէիք (piti apahovecʿnēikʿ) | պիտի ապահովեցնէին (piti apahovecʿnēin) | |
| present perfect (non-evidential) | ապահովեցուցած եմ (apahovecʿucʿac em) | ապահովեցուցած ես (apahovecʿucʿac es) | ապահովեցուցած է (apahovecʿucʿac ē) | ապահովեցուցած ենք (apahovecʿucʿac enkʿ) | ապահովեցուցած էք (apahovecʿucʿac ēkʿ) | ապահովեցուցած են (apahovecʿucʿac en) | |
| pluperfect (non-evidential) | ապահովեցուցած էի (apahovecʿucʿac ēi) | ապահովեցուցած էիր (apahovecʿucʿac ēir) | ապահովեցուցած էր (apahovecʿucʿac ēr) | ապահովեցուցած էինք (apahovecʿucʿac ēinkʿ) | ապահովեցուցած էիք (apahovecʿucʿac ēikʿ) | ապահովեցուցած էին (apahovecʿucʿac ēin) | |
| present perfect (evidential) | ապահովեցուցեր եմ (apahovecʿucʿer em) | ապահովեցուցեր ես (apahovecʿucʿer es) | ապահովեցուցեր է (apahovecʿucʿer ē) | ապահովեցուցեր ենք (apahovecʿucʿer enkʿ) | ապահովեցուցեր էք (apahovecʿucʿer ēkʿ) | ապահովեցուցեր են (apahovecʿucʿer en) | |
| pluperfect (evidential) | ապահովեցուցեր էի (apahovecʿucʿer ēi) | ապահովեցուցեր էիր (apahovecʿucʿer ēir) | ապահովեցուցեր էր (apahovecʿucʿer ēr) | ապահովեցուցեր էինք (apahovecʿucʿer ēinkʿ) | ապահովեցուցեր էիք (apahovecʿucʿer ēikʿ) | ապահովեցուցեր էին (apahovecʿucʿer ēin) | |
| aorist (past perfective) | ապահովեցուցի (apahovecʿucʿi) | ապահովեցուցիր (apahovecʿucʿir) | ապահովեցուց (apahovecʿucʿ) | ապահովեցուցինք (apahovecʿucʿinkʿ) | ապահովեցուցիք (apahovecʿucʿikʿ) | ապահովեցուցին (apahovecʿucʿin) | |
| subjunctive | ես | դուն | ան | մենք | դուք | անոնք | |
| present | ապահովեցնեմ (apahovecʿnem) | ապահովեցնես (apahovecʿnes) | ապահովեցնէ (apahovecʿnē) | ապահովեցնենք (apahovecʿnenkʿ) | ապահովեցնէք (apahovecʿnēkʿ) | ապահովեցնեն (apahovecʿnen) | |
| past | ապահովեցնէի (apahovecʿnēi) | ապահովեցնէիր (apahovecʿnēir) | ապահովեցնէր (apahovecʿnēr) | ապահովեցնէինք (apahovecʿnēinkʿ) | ապահովեցնէիք (apahovecʿnēikʿ) | ապահովեցնէին (apahovecʿnēin) | |
| imperative | — | (դուն) | — | — | (դուք) | — | |
| — | ապահովեցո՛ւր (apahovecʿúr) | — | — | ապահովեցուցէ՛ք (apahovecʿucʿḗkʿ) | — | ||
causative negative conjugation (Western Armenian)
| infinitive | չապահովեցնել (čʿapahovecʿnel) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| resultative participle | չապահովեցուցած (čʿapahovecʿucʿac) | ||||||
| subject participle | չապահովեցնող (čʿapahovecʿnoł) | ||||||
| person | singular | plural | |||||
| 1st person | 2nd person | 3rd person | 1st person | 2nd person | 3rd person | ||
| indicative | ես | դուն | ան | մենք | դուք | անոնք | |
| present | չեմ ապահովեցներ (čʿem apahovecʿner) | չես ապահովեցներ (čʿes apahovecʿner) | չ՚ապահովեցներ (čʿ’apahovecʿner) | չենք ապահովեցներ (čʿenkʿ apahovecʿner) | չէք ապահովեցներ (čʿēkʿ apahovecʿner) | չեն ապահովեցներ (čʿen apahovecʿner) | |
| past imperfective | չէի ապահովեցներ (čʿēi apahovecʿner) | չէիր ապահովեցներ (čʿēir apahovecʿner) | չէր ապահովեցներ (čʿēr apahovecʿner) | չէինք ապահովեցներ (čʿēinkʿ apahovecʿner) | չէիք ապահովեցներ (čʿēikʿ apahovecʿner) | չէին ապահովեցներ (čʿēin apahovecʿner) | |
| future | պիտի չապահովեցնեմ (piti čʿapahovecʿnem) | պիտի չապահովեցնես (piti čʿapahovecʿnes) | պիտի չապահովեցնէ (piti čʿapahovecʿnē) | պիտի չապահովեցնենք (piti čʿapahovecʿnenkʿ) | պիտի չապահովեցնէք (piti čʿapahovecʿnēkʿ) | պիտի չապահովեցնեն (piti čʿapahovecʿnen) | |
| past future | պիտի չապահովեցնէի (piti čʿapahovecʿnēi) | պիտի չապահովեցնէիր (piti čʿapahovecʿnēir) | պիտի չապահովեցնէր (piti čʿapahovecʿnēr) | պիտի չապահովեցնէինք (piti čʿapahovecʿnēinkʿ) | պիտի չապահովեցնէիք (piti čʿapahovecʿnēikʿ) | պիտի չապահովեցնէին (piti čʿapahovecʿnēin) | |
| present perfect (non-evidential) | չեմ ապահովեցուցած (čʿem apahovecʿucʿac) | չես ապահովեցուցած (čʿes apahovecʿucʿac) | չէ ապահովեցուցած (čʿē apahovecʿucʿac) | չենք ապահովեցուցած (čʿenkʿ apahovecʿucʿac) | չէք ապահովեցուցած (čʿēkʿ apahovecʿucʿac) | չեն ապահովեցուցած (čʿen apahovecʿucʿac) | |
| pluperfect (non-evidential) | չէի ապահովեցուցած (čʿēi apahovecʿucʿac) | չէիր ապահովեցուցած (čʿēir apahovecʿucʿac) | չէր ապահովեցուցած (čʿēr apahovecʿucʿac) | չէինք ապահովեցուցած (čʿēinkʿ apahovecʿucʿac) | չէիք ապահովեցուցած (čʿēikʿ apahovecʿucʿac) | չէին ապահովեցուցած (čʿēin apahovecʿucʿac) | |
| present perfect (evidential) | չեմ ապահովեցուցեր (čʿem apahovecʿucʿer) | չես ապահովեցուցեր (čʿes apahovecʿucʿer) | չէ ապահովեցուցեր (čʿē apahovecʿucʿer) | չենք ապահովեցուցեր (čʿenkʿ apahovecʿucʿer) | չէք ապահովեցուցեր (čʿēkʿ apahovecʿucʿer) | չեն ապահովեցուցեր (čʿen apahovecʿucʿer) | |
| pluperfect (evidential) | չէի ապահովեցուցեր (čʿēi apahovecʿucʿer) | չէիր ապահովեցուցեր (čʿēir apahovecʿucʿer) | չէր ապահովեցուցեր (čʿēr apahovecʿucʿer) | չէինք ապահովեցուցեր (čʿēinkʿ apahovecʿucʿer) | չէիք ապահովեցուցեր (čʿēikʿ apahovecʿucʿer) | չէին ապահովեցուցեր (čʿēin apahovecʿucʿer) | |
| aorist (past perfective) | չապահովեցուցի (čʿapahovecʿucʿi) | չապահովեցուցիր (čʿapahovecʿucʿir) | չապահովեցուց (čʿapahovecʿucʿ) | չապահովեցուցինք (čʿapahovecʿucʿinkʿ) | չապահովեցուցիք (čʿapahovecʿucʿikʿ) | չապահովեցուցին (čʿapahovecʿucʿin) | |
| subjunctive | ես | դուն | ան | մենք | դուք | անոնք | |
| present | չապահովեցնեմ (čʿapahovecʿnem) | չապահովեցնես (čʿapahovecʿnes) | չապահովեցնէ (čʿapahovecʿnē) | չապահովեցնենք (čʿapahovecʿnenkʿ) | չապահովեցնէք (čʿapahovecʿnēkʿ) | չապահովեցնեն (čʿapahovecʿnen) | |
| past | չապահովեցնէի (čʿapahovecʿnēi) | չապահովեցնէիր (čʿapahovecʿnēir) | չապահովեցնէր (čʿapahovecʿnēr) | չապահովեցնէինք (čʿapahovecʿnēinkʿ) | չապահովեցնէիք (čʿapahovecʿnēikʿ) | չապահովեցնէին (čʿapahovecʿnēin) | |
| imperative | — | (դուն) | — | — | (դուք) | — | |
| — | մի՛ ապահովեցներ (mí apahovecʿner) | — | — | մի՛ ապահովեցնէք (mí apahovecʿnēkʿ) | — | ||
declension of the nominalized infinitive, u-type, inanimate (Western Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | ապահովեցնել (apahovecʿnel) | |||
| dative | ապահովեցնելու (apahovecʿnelu) | |||
| ablative | ապահովեցնելէ (apahovecʿnelē) | |||
| instrumental | ապահովեցնելով (apahovecʿnelov) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | ապահովեցնելը/ապահովեցնելն (apahovecʿnelə/apahovecʿneln) | |||
| dative | ապահովեցնելուն (apahovecʿnelun) | |||
| ablative | ապահովեցնելէն (apahovecʿnelēn) | |||
| instrumental | ապահովեցնելովը/ապահովեցնելովն (apahovecʿnelovə/apahovecʿnelovn) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | ապահովեցնելս (apahovecʿnels) | |||
| dative | ապահովեցնելուս (apahovecʿnelus) | |||
| ablative | ապահովեցնելէս (apahovecʿnelēs) | |||
| instrumental | ապահովեցնելովս (apahovecʿnelovs) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | ապահովեցնելդ (apahovecʿneld) | |||
| dative | ապահովեցնելուդ (apahovecʿnelud) | |||
| ablative | ապահովեցնելէդ (apahovecʿnelēd) | |||
| instrumental | ապահովեցնելովդ (apahovecʿnelovd) | |||
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.