Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միություն
Armenian
Pronunciation
- (Eastern Armenian, standard) IPA(key): [χoɾəɾdɑˈjin sot͡sʰi(j)ɑlistɑˈkɑn hɑnɾɑpetut͡sʰjunːeˈɾi mi(j)uˈt͡sʰjun]
- (Western Armenian, standard) IPA(key): [χoɾəɾtʰɑˈjin sot͡sʰi(j)ɑlistɑˈɡɑn hɑnɾɑbedutʰʏnːeˈɾi mi(j)uˈtʰʏn]
Proper noun
Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միություն • (Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyun)
Declension
n-type, inanimate (Eastern Armenian)
| singular (singulare tantum) | ||||
|---|---|---|---|---|
| nominative | Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միություն (Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyun) | |||
| dative | Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միության (Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyan) | |||
| ablative | Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միությունից (Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyunicʿ) | |||
| instrumental | Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միությամբ, Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միությունով* (Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyamb, Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyunov*) | |||
| locative | Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միությունում (Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyunum) | |||
| definite forms | ||||
| nominative | Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միությունը/Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միությունն (Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyunə/Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyunn) | |||
| dative | Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միությանը/Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միությանն (Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyanə/Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyann) | |||
| 1st person possessive forms (my) | ||||
| nominative | Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միությունս (Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyuns) | |||
| dative | Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միությանս (Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyans) | |||
| ablative | Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միությունիցս (Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyunicʿs) | |||
| instrumental | Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միությամբս, Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միությունովս* (Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyambs, Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyunovs*) | |||
| locative | Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միությունումս (Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyunums) | |||
| 2nd person possessive forms (your) | ||||
| nominative | Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միությունդ (Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyund) | |||
| dative | Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միությանդ (Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyand) | |||
| ablative | Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միությունիցդ (Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyunicʿd) | |||
| instrumental | Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միությամբդ, Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միությունովդ* (Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyambd, Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyunovd*) | |||
| locative | Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միությունումդ (Xorhrdayin Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyunumd) | |||
| *colloquial **dated | ||||
Synonyms
- Սովետական Սոցիալիստական Հանրապետությունների Միություն (Sovetakan Socʿialistakan Hanrapetutʿyunneri Miutʿyun), ՍՍՀՄ (SSHM)
- Սովետական Սոցիալիստական Ռեսպուբլիկաների Միություն (Sovetakan Socʿialistakan Ṙespublikaneri Miutʿyun), ՍՍՌՄ (SSṘM) (dated)
- ԽՍՀՄ (XSHM)
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.